NARZĘDZIE
PSYCHOMETRYCZNE, KTÓRE WYMYKA SIĘ
UTARTYM SCHEMATOM

softskills

Podobno każdy z nas jest inny...
Psychometria Intelli7® skutecznie to potwierdza.

Tradycyjna psychometria sięga czasów Galtona (1822). Mimo ogromnych postępów w naukach kognitywnych i neuronaukach, jest wciąż powszechnie stosowana.

Odkrycia dokonane we wspomnianych dziedzinach ukazują, jak bogatą i złożoną istotą jest człowiek, a jego działanie nie ma w sobie nic robotycznego, mechanicznego - wręcz przeciwnie.

Na czym polega zatem idea prawdziwej (rzetelnej) psychometrii?

  • Odtworzyć sposoby funkcjonowania danej osoby
  • w różnych kontekstach, które napotyka: jej reakcje w istocie zmieniają się w zależności od poziomu stresu,
  • bo przecież ludzie nie funkcjonują jak roboty.
  • Uważa się, że jesteśmy gatunkiem, który najlepiej potrafi się przystosować.
  • Psychometria powinna więc uwzględniać pełen zakres tej zdolności do adaptacji, w przeciwnym razie - może okazać się nieskuteczna i zawodna.

 

Intelli7® wnosi
2 główne innowacje
do badań psychometrycznych

© Psychometria Dynamiczna

© Psychometria Kontekstowa

 

<strong>© Psychometria<br>dynamiczna<br></strong>

© Psychometria
dynamiczna


Oto, co stanowi o wyższości ludzi nad innymi gatunkami: nasza zdolność do adaptacji.

Dzięki tej umiejętności możemy stawić czoła trudnościom i - dzięki temu - przetrwać.

Co więcej, jesteśmy w stanie dostosowywać nasze strategie i działania w zależności od napotykanych sytuacji: wszakże nie jesteśmy robotami.

Dynamiczna psychometria Intelli7® jako jedyna pokazuje to tak wyraźnie i rzetelnie. Szanuje ona w ten sposób indywidualność każdego człowieka.

Pokazuje, że mamy szerokie horyzonty i wiele możliwości, że jesteśmy wszechstronni i zdolni do adaptacji. Jesteśmy inteligentni.

Dlatego właśnie ten model nas nie szufladkuje, nie ogranicza do sztywnych kategorii, jak czynią to często inne narzędzia psychometryczne.

W przejrzysty i prosty sposób prezentuje on naszą różnorodność i wielorakie talenty: nie upraszcza rzeczywistości, ale oddaje ją w jej prawdziwej formie.


<strong>© Psychometria<br>Kontekstowa<br></strong>

© Psychometria
Kontekstowa


Właśnie przekonaliśmy się, że wszyscy posiadamy zdolność adaptacji, która pozwala nam dostosowywać nasze strategie do napotykanych sytuacji.

Warto jednak poznać konteksty, które skłaniają nas do modyfikowania przyjętych strategii.

Otóż zrozumienie okoliczności, które sprawiają, że zmieniamy nasze podejście, może pomóc nam lepiej wykorzystać pojawiające się nowe możliwości.

Innym sposobem ujęcia tego zagadnienia jest z kolei postawienie pytania o to, co jest potrzebne do zmobilizowania określonej sprawności lub kompetencji behawioralnej u danej osoby.

Dzięki temu będziemy mogli lepiej zrozumieć pojęcia stresu i mechanizmy jego działania.

Stres jest inny dla każdego z nas – zarówno w odczuwaniu, jak i w wywoływanych reakcjach.

Różne są również formy jego aktywowania i pojawiania się. To, co stresuje jedną osobę, może być całkowicie nieistotne dla innej.


Psychometria Intelli7®
funkcjonuje w 2 wymiarach:

1- Osobowość,

2- Zachowania,

 

<strong>Dynamiczna psychometria<br>osobowości<br></strong>

Dynamiczna psychometria
osobowości


Osobowość danej jednostki (lub zespołów) jest opisywana przez narzędzie psychometryczne Intelli7® na różnych płaszczyznach.

Możemy obserwować - niczym w filmie - jak zmienia się ona pod wpływem stresu, przechodząc od naszych naturalnych zachowań aż do momentu, gdy zaczynamy działać wbrew naszej naturze.

Kluczowe jest śledzenie, jak nasza osobowość ewoluuje w obliczu stresu: jest to bowiem nasz sposób adaptowania się.

Rezultatem tej swoistej ewolucji jest odkrycie nowych zdolności, które przyczyniają się do naszego sukcesu, a które w tradycyjnej psychometrii zostałyby najpewniej przeoczone.

W ten sposób dynamiczna psychometria osobowości pozwala nam odkryć najpiękniejsze aspekty naszego osobistego potencjału.


<strong>Dynamiczna psychometria<br>behawioralna<br></strong>

Dynamiczna psychometria
behawioralna


Podobnie jak w przypadku osobowości, ludzkie zachowania są analizowane w sposób dynamiczny - począwszy od tych, które są dla nas naturalne, a skończywszy na tych nietypowych.

Są one odpowiedzią na pytanie: Co obecnie robi dana osoba?

Nic prostszego: widzę, rozumiem, od razu działam.

To ogromna zaleta dla praktyków: nie są już potrzebne długie i kosztowne szkolenia. Dzięki temu można wszystko błyskawicznie zrozumieć.

Dynamiczna psychometria behawioralna jest najlepszym narzędziem dla specjalistów-praktyków, ponieważ jest konkretna, rzeczowa i od razu gotowa do użycia.


dominique proudhon
<span style='font-size:1rem;'><strong>DOMINIQUE PROUDHON, Ph.D.</strong></span><br>Nîmes - Francja<br><a style='font-size:0.7rem; text-transform: lowercase; text-decoration:underline' href=' target='_blank'>+33 617 571 873</a>

DOMINIQUE PROUDHON, Ph.D.
Nîmes - Francja
+33 617 571 873


Mediator, coach, szkoleniowiec (francuski/angielski)

Moja praca polega na optymalizacji współpracy: wspieram osoby indywidualne, duety i zespoły w budowaniu wzajemnego zaufania, poprawie efektywności działań operacyjnych i jakości procesu decyzyjnego.

Intelli7 wykorzystuję w trzech głównych obszarach:

  • Przewidywanie potencjalnych obszarów napięć w relacjach przy tworzeniu partnerstw lub zespołów.
  • Rozwiązywanie konfliktów interpersonalnych.
  • Feedback w ocenie 360°.

Intelli7 jest dla mnie narzędziem pierwszego wyboru: to unikalne podejście daje mi precyzyjny wgląd w świat moich klientów, umożliwiając mi zapewnienie lepszego wsparcia. Zapewnia mi też solidne ramy do badania ich reakcji, priorytetów i ich wpływu na osiągane wyniki.

Dzięki Intelli7 oszczędzam cenny czas, docierając bezpośrednio do sedna dynamiki wewnętrznej w danej sytuacji.

Intelli7 pozwala mi również wyraźnie zidentyfikować obszary rozbieżności, niezrozumienia lub frustracji między dwiema osobami, tak na poziomie zarządu, jak i w relacjach z zespołem.

Moi klienci szczególnie cenią sobie jasność, jaką zyskują w rozumieniu własnego sposobu działania, możliwość precyzyjnej identyfikacji nawyków behawioralnych, które sprawiają im trudności w określonych kontekstach (oraz opracowanie odpowiednich działań naprawczych), a w przypadku feedbacku 360° – dostęp do obiektywnej opinii zewnętrznej na temat tego, jak ich zachowania wpływają na wyniki zespołów, firmy czy klientów.

Jest to swego rodzaju stymulator świadomości i zdolności do działania, „mapa” tego, jak ludzie funkcjonują, która pozwala bezpośrednio przejść do budowania rozwiązań tam, gdzie we współpracy pojawiają się jakieś bariery.


puceMoje doświadczenie zawodowe:
Aguettant, Airbus, Bollhoff Otalu, CEA, CJD, Rada Europy, Emerjean, Green Development Products, ESRF, Kenzo, SNCF, Sofradir, Symrise, Sorbona (Uniwersytet Paryski), ST Microelectronic...

Copyright Intelli7.com - 2025